Už teď se můžete těšit na hromadu programů. Koukněte se, co by vás mohlo zajímat.
Na Pacifickou hřebenovku se ročně vydá několik tisíc lidí, ale dokončí ji jen desetina z nich. Monika patří mezi ně! A to byla ještě před nedávnem pacientkou s vážnými zdravotními problémy, která se bála jít po ulici. Přesto se rozhodla změnit život a splnit si sen. Projít pěšky celou Ameriku. Postavila se nemoci, poušti, omrzlinám, medvědům i pumám. Pacifická hřebenovka ji tvrdě zkoušela. Naučila ji ale, nevzdávat se!
Kybernetická bezpečnost - co to je? Někdy se říká digitální bezpečnost. Nějakou výpočetní / digitální techniku používáme všichni. Každý nějak jinak, někdo více, někdo méně... Je to jako dopravní předpisy: každý jsme přece nějakým způsobem účastníky silničního provozu, zrovna tak jako uživateli kyberprostoru... Znáte a dodržujete dopravní předpisy? Měli by jste - jde o bezpečnost každého. ...a znáte základní pravidla kybernetické bezpečnosti? A dodržujete je? Zde jde o bezpečnost vašich dat, peněz, vaší identity, ... Pojďme si o kybernetické bezpečnosti společně něco říct a možná budeme všichni překvapeni. :)
Chtěli byste zkusit vzít na váš oddílový tábor dítě s nějakým druhem postižení? Bude to unikátní zážitek nejen pro něj, ale i pro kolektiv ostatních dětí a vedoucích. Jak s takovými účastníky pracovat a na co se připravit? Rády si vyslechneme vaše zkušenosti a podělíme se o ty své. Budeme rády, když se k nám připojíte, i když jste nad tím třeba ještě ani nepřemýšleli.
Morseovku zná každý, ale co třeba taková sedmisegmentovka, polský kříž, šifra zložená na hokeji, nebo na známých písničkách? Zašifrovat se dá úplně vše a stačí jenom obecné znalosti a nápad. Přijďte se naučit pár nových šifrovacích konceptů a třeba jako my dáte šifru k šifře a založíte vlastní šifrovačku. Vždyť je v tomhle Česko světová velmoc.
Taky se vám dobře usíná když prší? Teď máte jedinečnou možnost vytvořit si uklidňující zvuky dopadajících kapek sami. Dešťové hole jsou jedním z nejhezčích exotických nástrojů pocházejících z Ameriky, které dokážou simulovat déšť. "Rainsticky" můžete využít jak při hudebních "společenských sešlostech", tak i například v zážitkových programech pro děti. Přijď a vyrob si tu svou!
Soubor krátkých her na rozjezd před programy, na probuzení, nebo nažhavení na další aktivitu.
Potřebujete lepší klubovnu nebo větší podporu od vašeho města, obce? Máte pocit, že nemáte od místní samosprávy tu správnou podporu? Nevíte, jak začít a vést dobrou komunikaci. Aneb proč je dobré, aby o vás u vás věděli.
Chcete vědět kdo to byl Galén a jak vznikla Duha? Byl jsem u toho a rád se podělím o své zážitky z téhle doby.
Bum, puf, křáá, prásk. Děláte na táborech ohňové či jiné efekty na vyladění vašich scének? Chcete vědět, jaké efekty děláme my? Jak se do toho pustit levně a (ne)bezpečně? Doražte si o tom popovídat!
Pojďte s námi vytvořit originální kus do svého šatníku pomocí frotáže různých zajímavých textur kolem nás.
Pro práci v dětském oddíle člověk potřebuje spoustu znalostí, zkušeností a dovedností. Stát se dobrým vesdoucím je běh na celý život a vždy je co se učit. Společně se tedy pobavíme o všeobecném přínosu školících akcí, jak si vybrat správné školení právě pro sebe a co za školení by správný vedoucí měl mít.
Ráda bych vám popovídala o tom, jak jsme na náš duhový tábor vzali nevidomou slečnu i o tom, jak to vypadá na táboře pro děti, kteří toho moc neukoukají. Budete se divit, ale zas tak velký rozdíl to není… Jak s nimi komunikovat? Jak poupravit prostředí? Co dělat jinak? A jak pracovat s dětmi s brejličkami na táboře?
Soubor tradičních i netradičních, oblíbených, krátkých orvávacích her a aktivit na vybití energie. Aktivity, které lze následně použít v oddíle jak s dětmi, tak mládeží.
Chcete se pořádně protáhnout a zasportovat si? Proložit různé semináře trochou pohybu? Přijďte za námi ven a společně si zahrajeme Ringo nebo Dánské kuželky.
Granátovaná, Radius nebo Chel. Nic ti to neříká? Tak bude! V Duze AZ totiž máme ve zvyku každý tábor pořádat turnaj ve sportu, který doposud nikdo nezná. Častokrát je to modifikace různých známých sportů či jejich kombinace. A právě to naše děti velmi baví - vždy se jedná o táborové chvíle plné fyzických výkonů, taktizování a vypjatých emocí. Ještě to na táborech nemáte? Přijď načerpat inspiraci! Už to máte zařazené? Přijď si jen tak zařádit! :)
Jak vytvořit dobrou CTH? Jak zvolit téma? Na co si dát pozor? Bude to účastníky bavit? Podělím se s Vámi o zkušenosti z tvorby Celotaborových her. Součástí bude i otevřená diskuze, kde každý z účastníků může položit dotaz.
Dozvíš se jak správně ugrilovat maso, jak se starat o gril a jaký je rozdíl v péči o gril plynový a na brikety. A co všechno lze ugrilovat.
Aby scénka či program na táboře dostala tu pořádnou šťávu, atmosféru a trochu magična, je dobré si čas od času pomoci některými chemickými pokusy. Barevné plameny, "sloní pasta" z materiálů ze supermarketu a drogerie, rozdělování do skupinek pomocí chemických indikátorů, instantní hořící gel, domácí bubble tea a možná ještě něco dalšího si budete moci vyzkoušet na vlastní oči a kůži na tomto workshopu. A kdo ví? Třeba se experimenty necháte inspirovat a najdou si místo i ve Vašem programu.
Na jednom táboře jsme připravili a realizovali celkem rozsáhlou RPG hru kombinující prozkoumávání okolí tábora s principem vzdáleně připomínající DnD systém. Cílem bylo cca 45 dětem nabídnout (téměř) celodenní hru s jednotnou mechanikou, v níž mohou najít prvky jim známé z MMORPG her. Chceme se s vámi podělit o své poznatky, postupy, které se nám osvědčily i pasti, do kterých jsme při organizaci hry spadli a zároveň načerpat od vás tipy a zkušenosti s podobně laděnými hrami, které jste pořádali na svých akcích.
Zkus si první pomoc v praxi. Ukážeme si na simulacích, kterých se aktivně účastníte, jak co nejlépe pomoc.
Pohybověnaučný program, kdy se vrátíme do dětských let a se znalostmi pětiletého dítěte procestujeme a poznáme svět pomocí zábavných her.
Být ve Žďáře a nenavštívit jednu z památek UNESCO? To snad ani nejde! Domluvili jsme pro vás prohlídku tohoto architektonického skvostu. Více informací na https://www.zelena-hora.cz/.
Teoreticky i prakticky se seznámíme se s obecně závaznými pravidly, která upravují letní tábor a vícedenní akce s dětmi a mládeží, vysvětlíme si pojem "zotavovací akce" podle zákona o ochraně veřejného zdraví a zamyslíme se nad principem "analogie", tj. nad vztahováním závazných pravidel i na situace/akce, pro které je zákonodárce závaznými nestanovil. Tento program bude volně navazovat na program "Právní rámec práce s dětmi v Duze, odpovědnost". Jeho předchozí absolvování se doporučuje, není však nutností.
V rámci programu se podíváme na možnosti využití umělé inteligence při činnosti v oddílu - generování ilustračních obrázků, příprava textů nebo třeba vymýšlení nových originálních her. Stejně tak se podíváme jaké technologie použít, pokud si chceme zjednodušit práci.
Luky jsou krásný sport i zábava a tak nějak k táboru patří. Ale jak s nimi začít? Co nakoupit a co ne? Jak s nimi správně střílet? Jaký luk je ideální pro malé dítě? Tak na všechny tyhle otázky i na spoustu dalších se v tomto programu pokusíme odpovědět! Ale nebojte, jen teoretické to taky nebude. Ve zbylém čase si určitě i zastřílíme :)
Příprava a provoz tábora jsou vždycky náročné činnosti. Během let jsme ale přišli na několik vylepšováků a nápadů, které vám tenhle proces značně usnadní. Přijdete si s námi popovídat o tom, jak si zjednodušujete život vy a třeba si odnesete i novou nečekanou táborovou vychytávku, bez které si svou akci vůbec nebudete umět představit.
Budeme se zaměřovat na práci s tělem, uvědomování si jednotlivých částí těla se zaměřením se na přirozenost pohybu. Našimi partnery bude prostor, čas, dynamika a živý kontakt v jednotlivých improvizačních cvičeních.
Vytvořit hru je nesnadný úkol, který ale nemá tajemné základy. Hrát si a vytvářet si hry umíme už od mala. Podělím se s vámi o jednoduché způsoby, jak začít s tvorbou her tak, aby se s co největší pravděpodobností podařilo hru dokončit a ideálně i doladit. A nakonec si i vlastní hru vytvoříte.
Seznámíme se s nejdůležitějšími závaznými pravidly (zákony, vahlášky etc.), která upravují činnost v dužiných, a objasníme si naši odpovědnost, a to jak organizace, tak odpovědnost vedoucích dětských kolektivů i odpovědnost dětí a dalších účastníků. Na tento program bude volně navazovat program "Legislativa upravující dětské tábory a vícedenní akce".
Nikdy jsme to nedělali, neměli jsme s tím žádné zkušenosti, vždy jsme se zaměřovali na program pro starší, ale jednoho krásného dne jsme se rozhodli, že uděláme na konci doby Covidové od nuly schůzku pro nejmenší. Začali jsme ji nazývat Rafani. Po dvou letech se Rafani úspěšně zaběhli a stali se pevnou součástí našeho dužinového života. Stala se z nich dobrá parta a nás práce s nimi baví. Ale nebylo vše růžové. O své zkušenosti, o tom co nám zafungovalo, ale i o prošlapávaní slepých cest si s vámi budu rád povídat. A třeba budu jak já pro vás tak i vy pro mě zajímavou inspirací.
Chtěli byste umět komunikovat s lidmi, kteří vás neslyší? Zajímá vás, jaké je to žít v tichu? Na semináři se dozvíte to nejdůležitější a nejzajímavější ze světa neslyšících. Věděli jste, že se v Brně znakuje jinak než v Praze? Těšit se můžete jak na teoretickou, tak i praktickou část, kde si budete moct vyzkoušet třeba odezírání, prstovou abecedu nebo čtení tzv. znakosledu. No a samozřejmě se naučíme i nějaké ty znaky... :D
Jak číst předpověď počasí pomocí moderních nástrojů, tak aby nám k něčemu byla při pobytu v přírodě? Společně si vysvětlíme termíny důležité pro pochopení předpovědi počasí, pobavíme se o určení pravděpodobnosti vyplnění předpovědi, zmíníme moderní nástroje (appky), jejich zdroje dat a využití pro outdoorové aktivity.
V tomhle programu bych se rád pobavil o tom, jak se dá pracovat s grafickým výstupem, i když to vůbec neumíte, ale tak nějak to na vás v oddíle třeba zbylo (podobně jako na mě :D). Program by měl být na pomezí přednášky a diskuze, nebudete potřebovat vůbec nic. Rozebíraná témata se budou točit okolo demokratizace grafického designu, open-source a kreativity. O grafice nemusíte vědět vůbec nic. Program je úplně pro kohokoliv <3
Máte plný rozvrh přednášek a chcete to proložit nějakou tvořivou aktivitou? Tak si k nám doražte něco uplést! Vítáni jsou všichni - od profi proutníků, přes šikovné tvořilky až po nadšené nešiky. Z pedigu se dá vytvořit spoustu jiných zajímavých výrobků. Kromě košíku vás naučíme třeba rybičku či sluníčko, klidně ale pogooglujte a načerpejte inspiraci dopředu. Materiálu je hromada, tak nám to přijďte pomoct spotřebovat a něco hezkého si vyrobit.
Máš na starosti schůzku? Už dneska? A na přípravu máš jen polední pauzu? Jasně, to se někdy stává. Podíváme se na program schůzek, ze kterých jsme měli v posledním roce radost, jak jsme je vymýšleli a jak jsme je realizovali. Popovídáme si společně o tom, jak přistupujeme k plánování schůzek. Uděláme si skupinový brainstorming témat, aktivit a bláznivých nápadů na schůzky.
Na táborech využíváme mnoho druhů odměn a trestů, a to v nejrůznějších situacích. Pojďme se společně zamyslet, jestli nám tyto výchovné prostředky jsou dobrým sluhou nebo spíš špatným pánem. Vedou k vytyčenému cíli nebo spíš cestu komplikují? Jsou funkčním nástrojem nebo jen pokračujeme ve zvyklostech? A není na čase revize?
Už od malička jsme s duhou vyjížděli do přírody, učili se s mapou, zapalovat ohně a přespat v podstatě kdekoliv a za jakéhokoliv počasí. To nám zůstalo až do dospělých let a začali jsme tak i cestovat. Přijďte si poslechnout pár povedených i nepovedených historek z trochu punkových cest dvou duháků a třeba přidat i něco svého života, ať se můžeme společně zasmát a poučit.
Chcete vytunit svoje příspěvky na sociálních sítích, ale počítačové grafice rozumíte asi jako koza petrželi? A znáte Canvu? Je to bezplatná online platforma, ve které velmi jednoduše vytvoříte pozvánku na duhovou akci, poutavý příspěvek na facebook nebo třeba super stories na instagram vaší dužiny. Na workshopu vám ukážeme, co vše Canva nabízí a jak s ní pracovat. Součástí bude i praktická část, abyste si to rovnou mohli vyzkoušet!
Pojďte sledovat západ slunce ze žďárské kostelní věže, které je za normálních okolností nepřístupná. Při tom se rozhlédneme do krajiny Vysočiny s výhledem na Zelenou horu. Řekněme si i něco zajímavého o historii tohoto svérázného Horáckého kraje.